• kontakt@mandalawroc.pl

Wyjątkowa postać w świecie uzależnionych – kim był Allen Carr?

Allen Carr to ważna postać w świecie uzależnionych. Swoją działalnością pomógł milionom ludzi na całym świecie, a jego dziedzictwo żyje nadal, nawet 15 lat po jego śmierci. Kim był i z czego zasłynął?

Historia Allena Carra 

Allen Carr urodził się w 1934 roku w Londynie. W trakcie odbywania służby wojskowej, mając 18 lat, wpadł w nałóg nikotynowy, który towarzyszył mu przez kolejnych 30 lat życia. Mimo podejmowanych prób nie udawało mu się rzucić palenia. Sytuacja Carra nie poprawiała się pomimo wielkich chęci i dodatkowej motywacji wynikającej ze śmierci jego ojca spowodowanej rakiem płuc. W trakcie swoich zmagań z nałogiem pracujący wówczas jako księgowy Carr odkrył metodę rzucania palenia, która ostatecznie pozwoliła mu zerwać z nikotyną w 1983 roku, w wieku 48 lat. W tym samym roku porzucił swoją pracę i utworzył pierwszą klinikę Easyway mającą na celu pomaganie palaczom w rzucaniu palenia.

Z czego zasłynął?

Allen Carr zasłynął rozpropagowaniem autorskiej metody rzucania palenia, którą stworzył w trakcie własnych zmagań z nałogiem. Zauważył on, że osoby palące mylnie twierdzą, iż spożywanie wyrobów nikotynowych sprawia im przyjemność. Jego zdaniem sięganie po papierosa służy wyłącznie zaspokojeniu głodu nikotynowego, który wciąż powraca. Carr twierdził ponadto, że fizyczne uzależnienie od nikotyny nie stanowi głównego źródła problemu – objawy odstawienia znikają w najgorszym wypadku już po kilku dniach. Największym wrogiem próbującego zerwać z nałogiem palacza jest on sam – symptomy związane z zaprzestaniem palenia wynikają ze strachu i wątpliwości rzucającego i to właśnie strach powoduje, że ludzie tkwią w uzależnieniu.

Jakie uzależnienia leczy metoda opracowana przez Allena Carra?

Choć metoda Allena Carra została opracowana z myślą o nałogowych palaczach, jej podstawy mogły zostać zastosowane również w leczeniu innego typu uzależnień. W ciągu ponad 35 lat od jej opracowania, ponad 50 milionów osób zerwało dzięki niej ze swoimi uzależnieniami i uwolniło się od wywołanych przez nie problemów. Do tej pory metoda Easyway Allena Carra z powodzeniem stosowana była w leczeniu takich nałogów, jak:
 • palenie
 • alkohol
 • narkotyki
 • kofeina
 • hazard
 • słodycze
 • objadanie się
 • uzależnienia technologiczne
Dzięki różnorodnym sposobom wykorzystania metody Easyway Allena Carra możliwe było nawet udzielenie pomocy osobom walczącym ze swoimi lękami, na przykład lękiem przed lataniem. 

W jaki sposób Allen Carr pomógł uzależnionym?

Allen Carr pomógł uzależnionym zarówno poprzez pracę wykonywaną w otworzonej przez siebie klinice Easyway, jak i poprzez rozpowszechnianie swojej metody w postaci książek i artykułów. W swoim podejściu skupił się na dążeniu do zmiany myślenia o problemie zmagających się z uzależnieniem osób, by mogły one łatwo się uwolnić i już nigdy nie tęsknić za nałogiem. W metodzie Easyway ważne jest:
 • Zrozumienie uzależnienia 
 • Zaprezentowanie uzależnionemu sposobu na zmiany 
 • Usunięcie strachu przed zerwaniem z nałogiem
Osoby zmagające się z nałogiem obawiają się, że w wyniku zerwania z nim będą doświadczać uczucia straty, która odbierze im w życiu szczęście. Strach niejednokrotnie dotyczy również doświadczania efektów ubocznych odstawienia – stresu, zdenerwowania, przyrostu wagi a nawet spadku jakości życia towarzyskiego. Każda z tych obaw sprawia, że trudno jest rozstać się z nałogiem, jednak metoda Allena Carra usuwa strach i poczucie straty, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie poczucia całkowitej wolności. metoda allena carra

Metoda Allena Carra 

Metoda Allena Carra jest niezwykle prosta. Nie wymaga stosowania żadnych leków, a do jej zrozumienia konieczne jest tylko postępowanie zgodnie z prostymi instrukcjami. W stosowaniu metody Easyway Allena Carra przydatne są następujące wskazówki:
 • Nie potrzebujesz silnej woli, by zerwać z nałogiem
 • Najlepszym sposobem na zerwanie z nałogiem jest zmiana sposobu myślenia na jego temat
 • Ograniczanie spożycia substancji uzależniającej nie jest sposobem na zerwanie z nałogiem
 • Kluczem do sukcesu jest uzmysłowienie sobie, że zerwanie z nałogiem nie powoduje, że coś w życiu tracimy
Skuteczność metody Allena Carra została poparta zarówno dowodami empirycznymi, jak serią badań klinicznych, dzięki czemu zyskała rozpoznawalność i wysoką renomę na całym świecie.