• kontakt@mandalawroc.pl

Czym tak naprawdę jest uzależnienie?

 

O uzależnieniu mówi się, gdy dana osoba nie potrafi się powstrzymać od zażycia jakiejś substancji lub wykonywania jakiegoś działania. Uzależniony to ktoś, kto stracił kontrolę nad nałogiem, nie potrafi z niego zrezygnować. Niejednokrotnie zaniedbuje też swoje obowiązki i bliskich. Często u takiej osoby pojawiają się zmiany w zachowaniu czy nawet w tożsamości.

Uzależnienie może pojawić się z powodów przebywania w szkodliwym otoczeniu, problemów psychicznych lub czynników genetycznych. Uzależnienie zmusza chorego do zażywania coraz to większych dawek danego środka ze względu na zmniejszenie tolerancji jego działania.

Rodzaje uzależnień

Wyróżnia się uzależnienie behawioralne, czyli związane z wykonywaniem jakichś czynności, np. grania w gry komputerowe, uprawiania seksu, robienia zakupów, hazardu, pracy. Inny rodzaj uzależnień to uzależnienie psychiczne i uzależnienie fizyczne, które silnie wpływają na organizm uzależnionego. Powodują, że osoba chora nie potrafi zrezygnować z odczuwania przyjemności z nałogu i nie chce narażać się na niekomfortowe objawy odstawienia. Ostatnim rodzajem są uzależnienia społeczne, wiążące się z potrzebą należenia do grupy społecznej, która korzysta ze środków psychoaktywnych.

Skąd wiedzieć, czy to już uzależnienie?

O uzależnieniu może informować nieumiejętność powstrzymania się przed zażyciem danego środka lub też przed wykonaniem jakiejś rzeczy. Niepokojącą oznaką może być też rezygnacja z czynności, które kiedyś przynosiły radość. O tym, czy jesteśmy uzależnieni można przekonać się próbując odstawić potencjalny czynnik uzależniający. Jeżeli pojawią się skutki odstawienia, wtedy powinniśmy zacząć się martwić i szukać pomocy. Choć to działanie może nie być w każdym przypadku takie łatwe do wykonania, bo osoby uzależnione często błędnie myślą, że kontrolują sytuację.