Najważniejsze korzyści z bycia abstynentem
Alkohol to bez wątpienia najpopularniejsza używka, która stosowana jest przez bardzo wiele ludzi na całym świecie. Dla sporej ilości osób picie alkoholu jest nieodłączną częścią ich życia i nie wyobrażają sobie różnego rodzaju imprez, spotkań ze znajomymi, rodziną czy drugą połówką bez lampki wina, piwa czy innego mocniejszego trunku. Oczywiście spożywanie alkohol w niedużych ilościach i dość rzadko nie sprawi, że będzie to miało jakiś bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jednak w sytuacji, gdy spożywać go będziemy zbyt dużo i zbyt regularnie, bez wątpienia będzie to miało bardzo negatywny wpływ na nasz organizm, a po czasie może się przerodzić nawet w uzależnienie. Warto więc pamiętać o tym, że alkohol to używka i z pewnością najlepszym rozwiązaniem jest unikanie jego spożywania.
Kim jest abstynent?
W najprostszym tłumaczeniu abstynent to osoba, która unika spożywania alkoholu z różnych przyczyn. Abstynentów można jednak podzielić na dwie główne kategorie, które dotyczą zupełnie innej grupy ludzi. Pierwsza z nich to tzw. abstynenci pierwotni, czyli osoby, które nigdy nie spożywały alkoholu i nadal trzymają się tego postanowienia. Z kolei abstynenci wtórni, to osoby, które miały już do czynienia z alkoholem, czyli spożywały go, ale na pewnym etapie swojego życia postanowiły zerwać z tą używką i obecnie nie spożywają alkoholu w ogóle. Powodów zerwania z alkoholem może być bardzo dużo, a do najczęstszych należą niewątpliwie różnego rodzaju problemy zdrowotne niezwiązane ze spożywanie alkoholu, ale także uzależnienie od alkoholu i chęć zerwania z nałogiem. Część osób nie pije alkoholu z powodu pewnych osobistych przekonań, powodów religijnych, czy też po prostu z chęci zadbania o swój organizm i przestrzegania zasad zdrowego trybu życia. Alkohol bowiem nawet w niedużych ilościach może mieć negatywny wpływ na nasz organizm, a zerwanie z tą używką przyniesie nam wyłącznie korzyści zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Dlaczego warto zostać abstynentem?
Zostanie abstynentem to dla wielu osób ciężka decyzja, które niesie za sobą pełno wyrzeczeń i po części zmienia też nasz styl życia, ponieważ musimy nauczyć się imprezować i bawić się wśród znajomych bez potrzeby spożywania alkoholu. Jeśli jednak się nam to uda, możemy być pewni, że decyzja ta przyniesie nam sporo korzyści. Do największych zalet abstynencji należy m.in.:
- Poprawa zdrowia fizycznego i kondycji,
- Więcej energii i motywacji do działania w ciągu dnia,
- Znacząca poprawa zdrowia psychicznego, mniejsza szansa depresji, poprawa pamięci i koncentracji, obniżenie poziomu stresu i poprawiona samoocena,
- Lepsza jakość snu i brak bezsenności,
- Poprawa stosunków międzyludzkich,
- Oszczędność pieniędzy,
- Poprawa zachowania i pozostawanie sobą przez cały czas, ponieważ po spożyciu alkoholu większość osób nie zachowuje się naturalnie,
- Uświadomienie sobie jak alkohol niszczy człowieka i że jego spożywanie nie jest wcale potrzebne do tego, aby dobrze się bawić np. na imprezach.
Jak przez społeczeństwo jest postrzegany abstynent?
Abstynencja jeszcze pewien czas temu traktowana była przez sporą część społeczeństwa jako coś dziwnego, nienaturalnego i pewnego rodzaju ograniczanie swojej wolności. Obecnie na szczęście coraz bardziej się to zmienia i ludzie zaczynają dostrzegać, że bycie abstynentem to sposób na dbanie o swoje zdrowie i samopoczucie. Z tego też względu coraz więcej osób decyduje się na zerwanie z alkoholem i na prowadzenie zdrowego trybu życia. Oczywiście istnieją pewne grupy wśród społeczeństwa, które nadal traktują abstynencję jako coś dziwnego i odbiegającego od normy, jednak najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku zmiana otoczenia lub niezwracanie uwagi na opinię innych osób.
Jak poradzić sobie z wytrwaniem w abstynencji?
Wytrwanie w abstynencji może być bardzo trudnym zadaniem, szczególnie dla osób, które w przeszłości prowadziły imprezowy tryb życia. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest unikanie alkoholu na każdym kroku i przynajmniej na samym początku zrezygnowanie z imprez i różnych spotkań, na których mamy pewność, że będzie spożywany alkohol. Po czasie nasza motywacja i samozaparcie z pewnością się umocnią i nie będziemy mieli problemu z odmawianiem alkoholu. Ponadto dobrym rozwianiem jest także zmiana stylu życia i znalezienie sobie innych form rozrywki np. sportu, które wypełnią lukę powstałą po spotkaniach i imprezach zakrapianych alkoholem.