• kontakt@mandalawroc.pl

Jak wygląda terpia odwykowa?

Współcześnie uzależnienie od alkoholizmu jest jednym z najpopularniejszych nałogów, które dotyka coraz więcej osób. Z problemem z alkoholem zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni – bez względu na ich wiek, sytuację życiową czy wykonywany zawód. Obecnie terapia odwykowa, zwłaszcza ta prowadzona stacjonarnie, to najskuteczniejszy sposób na wyleczenie się z choroby alkoholowej i powrót do życia. Problem z alkoholem zaczyna się niewinnie. Zazwyczaj moment, kiedy alkohol przestaje być jedynie okazjonalną przyjemnością, a staje się naszą codziennością, trudno zauważyć. Dlatego też tak wiele osób zmaga się z uzależnieniem od alkoholu, gdyż nie widzi tej słabo widocznej granicy. Na terapię odwykową warto zgłosić się jak najszybciej, aby zapobiec wszystkim przykrym konsekwencjom, jakie niesie za sobą nadmierne spożywanie alkoholu. Jak wygląda terapia odwykowa i kto powinien się zdecydować na pobyt w ośrodku uzależnień? Czy leczenie alkoholizmu jest możliwe i czy jest skuteczne? Gdzie należy się zgłosić, aby rozpocząć terapię alkoholową?

Terapia odwykowa – jak wygląda?

Terapia odwykowa jest niezwykle złożonym procesem i nie dla każdego pacjenta przebiega tak samo. Inaczej też będzie wyglądało leczenie alkoholizmu w zamkniętym, prywatnym ośrodku, a inaczej uczęszczanie do grupy wsparcia spotykającej się w określonym mieście. Do najskuteczniejszej formy terapii alkoholowej zalicza się właśnie to pierwsze rozwiązanie. Leczenie alkoholizmu bezwzględnie rozpoczyna się od tzw. odtruwania organizmu. Podczas tego procesu z organizmu pacjenta usuwane są wszystkie pozostałości po spożyciu alkoholu (jeśli do sięgnięcia po niego doszło przed rozpoczęciem odwyku), a także ciało przygotowywane jest do tego, aby już nie sięgać po używki. Dopiero później rozpoczyna się okres pełnej abstynencji, podczas której pacjent nie ma w ogóle możliwości sięgnięcia po alkohol. Zamknięty ośrodek skutecznie utrudnia kupienie, a także spożycie alkoholu, poniekąd zmuszając pacjenta do tego, aby radzić sobie bez niego. Samo leczenie alkoholizmu jest zazwyczaj prowadzona w dwojaki sposób. Terapia indywidualna daje możliwość porozmawiania z terapeutą w cztery oczy, a także podzielenia się z nim swoimi emocjami i wspomnieniami. Inaczej jest w przypadku sesji terapeutycznych prowadzonych grupowo. To w trakcie ich trwania każda osoba uzależniona może wysłuchać innych, a także zmierzyć się ze swoimi problemami w szerszym gronie. Terapia grupowa jest niezwykle cennym przeżyciem ze względu na fakt, iż podczas jej trwania możliwe jest poznanie sytuacji życiowej innych. terapia

Kto powinien zgłosić się na odwyk?

W Polsce w niemal każdym większym mieście można udać się na stacjonarny odwyk. Nierzadko ośrodki odwykowe znajdują się w malowniczej przestrzeni, sprzyjającej odpoczynkowi i regeneracji. Czy jednak każdy powinien udać się na odwyk? Terapia alkoholowa jest dedykowana przede wszystkim osobom, które z różnych względów zdecydowały się wyjść z choroby alkoholowej. Nie ma znaczenia czy decyzja została podjęta samodzielnie, po namowach bliskich czy jako efekt przymusowego leczenia – na terapię odwykową powinien zgłosić się każdy, kto przestał kontrolować swoje spożywanie alkoholu. Zasada leczenia alkoholizmu jest jedna – im szybciej, tym lepiej. Terapia odwykowa w stacjonarnym ośrodku jest traktowana jako jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia problemów z alkoholem. Polega to przede wszystkim na tym, że pacjent znajduje się pod stałą opieką doświadczonych terapeutów, co przekłada się na intensywność prowadzenia terapii i szybkie efekty. W ciągu zaledwie kilku tygodni pacjent jest w stanie zrozumieć powody, które doprowadziły go do nadmiernego spożywania alkoholu, a także przygotować się na życie poza ośrodkiem.

Skuteczne leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku jest uznawane za najlepszy sposób poradzenia sobie z problemem. Ośrodek odwykowy na Dolnym Śląsku oferuje wszystkim pacjentom kompleksowe wsparcie oraz pomoc w zrozumieniu swoich emocji, a także powodów, jakie nakłoniły osobę uzależnioną do sięgnięcia po alkohol. Jednocześnie wykwalifikowana kadra terapeutyczna wskaże w jaki sposób radzić sobie z pragnieniem, a także ułatwi zrozumienie wszystkich konsekwencji, jakie niesie za sobą nadmierne spożywanie alkoholu. Terapia indywidualna oraz grupowa pomogą przejść cały proces leczenia, co przełoży się na możliwość zmiany swojego życia na lepsze.